Yazın bebekler ve evlatları güneşten korumanın yolları

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalınması sonucunda ultraviyole ışınlar (UVA ve UVB) hücrelerimizdeki DNA’ya zarar verir. Bu ışınların derideki tesirleri saatler yada seneler içinde ortaya çıkabilir. Yoğun güneş maruziyetine bağlı erken dönemde güneş yanığı, güneş alerjisi ortaya çıkabilirken; uzun dönemde güneş lekeleri, derinin erken yaşlanması, yüzeysel ve derin kırışıklıklar, damar genişlemeleri ve deri kanserleri ortaya çıkabilir. Açık tende kişiler ve bebekler-çocuklar güneşin zararı olan etkilerine karşı hassastırlar. Çocukluk çağlarında oluşan güneş yanıkları, erişkin dönemdeki deri kanserleri için en mühim risk faktörlerinden birisidir. Bu yüzden yaz mevsiminin gelmesi ile beraber güneşin zararı olan etkilerinden bebeklerimizi ve çocuklarımızı korumamız ehemmiyet taşımaktadır.
Gölgede bile korunmak mühim Güneşten korunmanın en mühim yolu güneşten kaçınmaktır. Gölgeler, bulutlu ya da kapalı hava güneşten tam koruma sağlamaz. Bunun için bilhassa yazları güneş ışınlarının yeryüzüne daha dik geldiği 10:00 ile 16:00 saatleri içinde güneşe çıkılmamalıdır. Kesinlikle geniş kenarlı şapka ve gözlük kullanılmalı, ışığı minimum geçiren sıkı dokunmuş, koyu renk giysiler tercih edilmelidir.
Yazın, dış ortamda bulunmak gerekiyorsa gölgelikler tercih edilmeli; gölgede ve bulutlu havada bile güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır. Ultraviyole ışınlar suyun altında 60 metreye kadar ulaşabildiği için yüzerken de yanmak mümkündür. 6 aydan büyük bebekler ve ufaklıklara güneş koruyucu sürülmeli Güneş kremi cildi güneşin zararı olan etkilerinden korur. 6 aydan büyük bebek ve çocuklarda ne olursa olsun uygun güneş koruyucular kullanılmalıdır. 6 ayını doldurmamış minik bebekler ise güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde güneşe çıkarılmamalı, gölgede tutulmalı yada uzun kollu ve ince pamuklu giysiler giydirilmelidir.
Yanaklar, burun ve omuz en sık yanan bölgeler Güneş kremi dışarı çıkmadan 20 dakika ilkin, açıkta kalan cildin tamamına uygulanmalı ve her iki saatte bir yeniden edilmelidir. Havuz yada denize girip çıktıktan sonrasında, havlu ile kurulanma sonrası ve terledikten sonrasında güneş kremi yeniden sürülmelidir. Ürünün kafi oranda kullanıldığından ve son kullanma tarihinin geçmediğinden güvenli olunmalıdır. Bebeğe güneş kremi sürerken tahriş açısından göz çevresine gelmemesine dikkat edilmelidir.
Suya dayanıklı ürün seçimi mühim
Güneşte en fazlaca yanaklar, burun ve omuzlar yandığı için bilhassa bu bölgelerin korunmasına itina gösterilmelidir. Suya dayanıklı ürün seçimi mühim SPF 30 yada daha yüksek olan (Mümkünse SPF 50), geniş spektrumlu koruma elde eden, UVA ve UVB ışınlarından korumuş olan bir güneş kremi tercih edilmelidir. Bebek ve evlatların cildine uyarlanmış ve dermatolojik olarak kontrol edilmiş hipoalerjenik, paraben ve alkol içermeyen ürünler tercih edilmeli. Mineral ve / yada organo-mineral filtreler içermelidir. Çocuklar kumda ve suda oynamayı sevilmiş olduğu için suya ve kuma dayanıklı olmalıdır.
Kokusuz ve parfümsüz güneş koruyucuları tercih edin
Bebek cildi yetişkinlere nazaran daha ince ve hassastır. Bu yüzden bebek ve çocuklar için hususi üretilen pediatrik güneş koruyucularının kullanımına itina gösterilmelidir. Güneş koruyucular katkı maddesi içermemeli, kokusuz ve parfümsüz olmalıdır. Erişkin kremlerinin içinde bulunan paraben, çinko oksit, titanyum dioksit şeklinde kimyasallar çoğunlukla güneş ışınlarından korumaz, aksine ışınları cilde yansıtır. Bu yüzden bu biçim koruyucu maddeler içeren kremler, çocuklar üstünde asla kullanılmamalı, fizyolojik koruma elde eden mineral içerikli markalar kullanılmalıdır.

Son Dakika Haberler