Siyez buğdayı nedir? Siyez buğdayının yararları nedir?

Siyez buğdayı nedir?
Türkiye genelinde en oldukca Kastamonu şehrinde yetişen siyez buğdayı ilk kez Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ortaya çıktı. Siyez buğdayı genetik olarak 14 kromozomludur. Bu özelliği ile dünyadaki ilk buğday çeşidi olarak bilinir. Bazı yörelerde kaplıca buğdayı olarak malum siyez buğdayının genetiği bozulmamıştır. Siyez buğdayı genetiği bozulmadığı için son aşama sıhhatli bir buğday çeşidi olarak bilinir. Siyez buğdayı ekmek yapımında ve yiyecek yapımında sık sık kullanılır.
 Siyez buğdayının yararları nedir?
Siyez buğdayı yüksek oranda antioksidan ihtiva ettiği için hücre yapısını da korumaktadır.Varlıklı bir lif kaynağına haiz olan siyez buğdayı bağırsakları temizleyerek sindirimi de kolaylaştırır.Siyez bulgurunun glisemik indeksi oldukça düşüktür.Folik asit miktarı yüksek olan siyez buğdayı anne sütünü de arttırmaktadır.Siyez buğdayı radyasyona karşı dayanıklı olması sebebiyle bazı ülkelerde savaşlara karşı stoklarda bekletiliyor.Siyez buğdayı kanseri de önlemesi ile bilinir.Yüksek oranda minerale haiz olan siyez buğdayı mide hastalıklarına da iyi gelir.Siyez buğdayının yağ oranı düşük olduğundan kolesterol de içermemektedir.Siyez buğdayının protein kıymeti yüksek olduğundan karbonhidrat kıymeti de oldukca düşüktür.B1 vitamini yoğunluğu bulunan siyez buğdayı sinir ve sindirim sistemine de iyi gelir.Siyez buğdayı nerede yetişir?En sıhhatli buğday olarak malum siyez buğdayı Türkiye genelinde en oldukca Kastamonu şehrinde yetişmektedir. Bilhassa de İhsangazi, Seydiler, Devrekani ve Taşköprü ilçelerinde siyez buğdayı tarımı da yoğun olarak yapılmaktadır. Siyez bulgurunun başakları tek tanelidir. Bununla beraber kavuzlu bir yapıları da vardır. Siyez buğdayı toplanıp kaynatıldıktan sonrasında kurutulur. Ek olarak tamamen de geleneksel yöntemler ile taş değirmenlerde yarılarak elde edilir. Kastamonu genelinde 14000 dekarlık siyez buğdayı ekim alanları bulunuyor. Kastamonu ilçeleri Türkiye genelinin siyez buğdayı ihtiyacının neredeyse tamamını karşılıyor. Siyez buğdayının yapısı nasıldır?Genetiği değiştirilmeyen ve en yararlı buğdaylar içinde yer edinen siyez buğdayı 2 n kromozom yapısındadır. “Emmer” olarak da malum siyez buğdayı Kars ve Kastamonu illerinde yetiştirilir. Siyez buğdayının tarımı kolay bir halde yapılmaktadır. Siyez buğdayı her türlü zor duruma karşı dayanıklıdır. Siyez buğdayı kurak şartlarda ve yoksul topraklarda yetişebilir. Her türlü nebat hastalığı ve zararlılara karşı da dayanıklı bir ürün olarak bilinmektedir. Siyez buğdayı genel ekmek buğdaylarına nazaran daha çok sarı lutein içermektedir. Siyez buğdayı düşük bir glisemik indekse haizdir. Siyez buğdayı öteki puan türlerine nazaran daha varlıklı bir yapıya haizdir.
Genetiği bozulmayan siyez buğdayı günümüzde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bilhassa sıhhatli beslenmek isteyen ve kilo vermek isteyen kişiler düzgüsel buğdaya nazaran siyez buğdayını tercih edebilirler. Dünyada malum ilk buğday olarak malum siyez buğdayı insan sağlığı için son aşama mühim bir tüketim malzemesidir. Siyez buğdayı yüksek oranda folik asit düşük oranda karbonhidrat barındırır. Düşük glisemik indekse haiz olan siyez buğdayı B12 vitamini açısından da zengindir. Siyez buğdayının içinde yüksek oranda sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum bulunmaktadır.

Son Dakika Haberler