Rejim listelerinin bir numarası kırmızı eriğin yararları

Ekşili tatlı mayhoş tadıyla leziz olmasının yanında vücuttaki pek oldukca hücreye de son aşama destek sağlar. Oldukça azca kalorisi sebebiyle rejim yapanların kurtarıcısıdır. İçerdiği vitamin ve minerallerle sinir sistemini güçlendiren, kansızlığı azaltan, böbreklerin fonksiyonlarını destekleyen kırmızı erik ek olarak bağırsak dostudur. Averaj olarak 100 gram erikte averaj 55-65 arası kalori vardır.
Yaşlanma karşıtı 
Kırmızı eriğin anti-aging tesiri vardır. Kırmızı erik ihtiva ettiği bu tesir yardımıyla yaşlanmaya harp açmaktadır. Kırmızı eriğin ihtiva ettiği fitoflavonoidler ve vitaminler bağ doku yenilenmesi hızlandırmaktadır. Bu sebeple de kırmızı erik yaşlanmayı geciktirmektedir. Ek olarak bu sayede zayıflama süreçlerini desteklemektedir ve daha sıkı bir vücut için destek olmaktadır.  Kırmızı erik rejim sıralamasında bir numarada olmalı 
Zayıflama sürecinde vücut bir katabolizma sürecine sokulmaktadır. Doğrusu vücut hem yıkılıp hem tekrardan yapılmaktadır. Kırmızı erik vücudun tekrardan yapılanması açısından oldukca iyi bir destekçidir. Bilhassa de rejimi spor ile destekleyenlerde kırmızı eriğin tesiri oldukca fazla olmaktadır. Kırmızı erik lif açısından oldukca varlıklı olduğu ve kan şekerini düzenlemeye destek olduğundan rejim listelerinde kesinlikle bulundurulmalıdır. 
Kansızlığı önleyebilir 
Kırmızı erik tüketildiğinde, vücuttaki demirin emilimi daha kolay ve süratli olmaktadır. Kırmızı erik yardımıyla kırmızı kan hücrelerinin gereksinim duyduğu demir karşılanabilir böylece vücuttaki kan dolaşımı oldukca daha iyi olmakta ve kansızlık problemi önlenebilir. Bilhassa kırmızı et ve yumurta tüketimi sonrasında meyve olarak erik tercih edilerek demir biyoyararlılığı artırılabilir. 
Bağırsak sağlığını koruyor 
Kırmızı erik sindirim sistemini ve bağırsak sağlığını koruma özelliğine haizdir. Ek olarak bu mayhoş meyve kabızlığı, şişkinliği ve gazı önler. İçinde bağırsakları çalıştırmaya yarayan maddeler bulunan kırmızı erik kabızlık sorunlarında kesinlikle önerilir. Bunun yanında özgür radikallerle savaşma özelliğindeki kırmızı erik bilhassa meme, bağırsak, pankreas, mide kanserlerinden korunmak için de yenilebilir. 
Tok tutuyor 
Kırmızı erik mütevazı olmanın yanında hoşaf olarak da tüketilebilmektedir. Mayhoş bir tadı olduğundan hoşaf yaparken içine azca bir miktar tatlandırıcı eklenebilir. Sadece hoşaf hali diyabet hastalarına önerilmez. Diyabet hastalarına eriği direkt meyve olarak tüketmeli. Lif oranı yüksek olan kırmızı erik tok tutucu özelliğe de haizdir. Pişmeden badem ya da pişmemiş fındıkla, uzmanın vereceği oranda yenirse tokluk süreci uzamaktadır. 
Kırmızı erikli sıhhatli tarifler 
Kırmızı erikten hoşaf yapmak hem değişik bir seçenek oluşturmaktadır hem de yararlı olmaktadır. Kırmızı erik hoşafı yaz günlerinde serinletirken tarifi şöyledir: 
-Yarım kilo kırmızı erik-İki litre su-Bir tatlı kaşığı tatlandırıcı ya da vanilya-Karanfil ve tarçın 
Erikleri küp küp doğrayarak, iki litre suyla kaynatın. Kaynadıktan sonrasında isterseniz tatlandırıcı yada vanilya ilave edin. Kaynama bitince tarçın ve karanfil katın. Soğuduktan sonrasında tüketebilirsiniz. 
Konsantre tüketim ferahlatıyor 
Eriği tek başına yiyecek istemeyenler yada hoşaf olarak içmek istemeyenler için de konsantre olarak tüketim yapılabilir. Üstelik bu haliyle kırmızı erik ferahlatıyor. Bunun için de bir porsiyon erik blenderdan geçirilip içine buz ilave edildikten sonra tüketilebilir. 

Son Dakika Haberler