Putin’den yaptırım açıklaması – Dünya Haberleri

Ukrayna’daki harp bir süredir ülkenin doğusunda yoğunlaşmış durumda.
Rus ilerleyişi sürerken Ukrayna birlikleri pek fazlaca stratejik noktayı geride bırakarak çekilmek zorunda kalmış durumda.
Putin’in emri ile başlamış olan harp sonrası Moskova’ya yaptırım kararları gelmeye devam ederken Putin’den yeni açıklamalar geldi.
Rusya Devlet Başkanı Putin, yaptırımların niçin olduğu ‘devasa’ yüksek teknoloji sorunlarının üstesinden gelme sözü verdi.
Özgürlük’te yer edinen habere gore ‘Bu, ülkemiz için büyük bir meydan okuma’ diyen Putin sözlerine şöyleki devam etti;
‘Karşılaştığımız devasa zorlukların farkına vararak, enerjik ve yetkin bir halde yeni çözümler arayacağız.’ Moskova, geçtiğimiz dönemde ‘dost olmayan ülkeler’ sıralaması hazırlamış ve bu listede yer edinen ülkelere yaptırım sonucu almıştı.
LİSTEDE HANGİ ÜLKELER VAR?
Ukrayna’ya harp duyuru eden ve 24 Şubat’tan beri devam eden çatışmaların ilk emrini veren Rusya lideri Putin’in imzaladığı kararname ile ‘dost olmayan ülkeler’ sıralaması geçtiğimiz haftalarda resmiyet kazanmıştı.
Rusya hükümetinin yayınladığı listede ABD, tüm AB ülkeleri yer aldı.
Ukrayna, Karadağ, İsviçre, Arnavutluk, Andorra, İzlanda, Liechtenstein, Monaco, Norveç, San Marino, Şimal Makedonya’nın yanı sıra Japonya, Cenup Kore, Avustralya, Mikronezya, Yeni Zelanda, Singapur ve Tayvan da söz mevzusu listede yer aldı.

Son Dakika Haberler