Nuri Şahin’den Galatasaray yorumu – Spor Haberleri

Burdur’daki kamplarının bugün sona ereceğini dile getiren Nuri Şahin, “Bodrumspor maçının peşinden kampı tamamlayacağız. İnşallah kazasız, sakatlıksız bir halde tamamlarız. Oldukca önemsediğimiz bir maç. Kampın sonunu güzel bitirmek ve sakatlıksız tamamlamak amacındayız. Oldukca iyi bir kamp geçirdik. Genel ağırlık olarak ofansif çalıştık. Defansif emekleri ikinci kampımıza bıraktık. Yeni oyuncularımızla oyunumuzu daha da geliştirmek için emek harcamalar yaptık. Fizyolojik olarak yüklendik” dedi.
“DOĞUKAN BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
Doğukan Sinik’in kendisi için fazlaca mühim bulunduğunu belirten Şahin, “Tanrı yolunu açık etsin. Ben Doğukan’ın bir tek ekip arkadaşlığını yapmadım, hem ağabeyliğini hem de hocalığını yaptım. Ben Doğukan’a fazlaca inanıyorum. Zor günlerinde devamlı yanında olacağımı biliyor. Oralarda kendisini gösterip daha da yükseklere çıkacağına inanırım. Doğukan fazlaca kaliteli bir oyuncu. Bunu da yavaş yavaş görmeye başladı. Ben Doğukan’ı zirvelerde görmek isterim. İnşallah durmaz” dedi. “BAŞARININ GELECEĞİNDEN EMİNDİK”
Göreve başladıklarında alınan skorların kötü olmadığını, hemen sonra 8 maçlık yenilgi serisi yakaladıklarını söyleyen Nuri Şahin, “8 maçlık bir macera geçirdik. Futbolun içinde olan, Türkiye’de olağan dışı karşılanmayan bir süreç yaşadık. Normalde Türkiye’de 8 maç kazanmadığınız yada kaybettiğiniz vakit çoğunlukla değişimler oluyor. Biz kulüp olarak, hocalar olarak, futbolcular olarak hiçbir vakit öyleki bir şey hissetmedik. Bizim antrenmanlarda gördüklerimiz başarının geleceğini gösteriyordu. Bunu hepimiz hissediyordu. 8 haftalık süreçte ekip içinden aldığımız mesajlar da fazlaca iyiydi. 8 haftayı iyi mi geçirdiysek 16 haftayı da aynı şekilde geçirdik. Fakat o geride kaldı. O seriyi, o rekorları kimse bizlerden alamaz. Yaşadık. Bigün hocalığı bıraktığımda devamlı fazlaca güzel anı olarak hatırlayacağım” şeklinde konuştu.
“OYUNU DOMİNE EDEN BİR TAKIM OLMAK İSTİYORUZ”
Hedef koymanın yanlış olacağına dikkat çeken Şahin “Ligimizde fazlaca kaliteli takımlar var. Bizim her maça kazanmak içim çıkacağımızın garantisini verebilirim. Taraftarlarımıza, kulübümüze, sevenlerimize, sevmeyenlerimize bu sözü verebilirim. Biz oyunumuzu geliştirmek istiyoruz. Daha oyunu domine eden bir ekip olmak istiyoruz. Nereye gidersek gidelim, Antalya’da olsun yada olmasın her maçta 3 puan için sahaya çıkacağız” dedi.
“KOYU BİR DORTMUND TARAFTARIYIM”
8 maçlık seride asla negatif bir görüntü verdiğini düşünmediğini kaydeden Şahin, “Kendime fazlaca güveniyorum. Bu işi de fazlaca iyi yapabileceğimizden ekip olarak inanırım. Gönül ister ki bigün Avrupa maçımızı orada oynayalım. Rakip olalım. Şimdilik hazırlık maçında karşılaşacağız. Bunu devamlı söylüyorum, söylemekten de sıkılmıyorum. Türkiye’de büyüyen çocuklar iyi mi Antalyaspor, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor taraftarı ise ben de Borussia Dortmund ile büyümüş bir insanım. Borussia Dortmund’un benim için yeri fazlaca fazlaca değişik. Ben bir taraftarım. Oldukca fazlaca talihli bir insanım. Hem taraftarı olup hem de kaptanlığını yapmış, şampiyonluklar yaşamış bir insanım. Orası benim devamlı evim olacak. Oraya dönmek, ekip arkadaşlarımı, çalışanları yöneticileri görmek güzel olacak. Bence bizim takımımız için ve bilhassa genç arkadaşlarımız için fazlaca güzel bir deneyim olacağını düşünüyorum” dedi.
“YAPILAN TRANSFERLERDEN MEMNUNUM”
Şu ana kadar meydana getirilen transferlerden fazlaca memnun bulunduğunu belirten Nuri Şahin, “Ben bu mevzuda başkanımıza ve yöneticilerimize fazlaca teşekkür ederim. Benim bilhassa ilk istediğim transferleri fazlaca erken yaptılar. Alperen, Soner ve Ömer Toprak transferini en kısa zamanda bitirmemiz gerektiğinden emindim. Şu sebeple başka takımların da listelerindeydi. Sağ olsunlar tercihlerini Antalyaspor’dan yana kullandılar. Genç Devran’ı aldık. Genç ve gelişmeye açık bir çocuk. U18 ulusal ekibi oyuncusu” diye konuştu.
“KANAT OYUNCUSU ALACAĞIZ”
Kanat oyuncularını kaybettiklerini ve bir kanat oyuncusu alacaklarına dikkat çeken Nuri Şahin, “Doğukan’ı kaybettik. Ndao’nun da kiralık süreci bitti. Biz kanat oyuncusu alacağız. Bunda hem fikiriz. Fakat kulübümüzün şartlarına uygun bir halde aktarma yapmaktan yanayız. Bir tek aktarma yapmak için aktarma yapmak istemiyorum. Her hoca ister ekibi ilk günden hazır olsun. Fakat futbolun içinden gelen birisi olarak ne kadar zor bulunduğunu ve kolay olmadığını biliyorum. En doğru sonucu vermek istiyoruz” dedi. 
“WRIGHT BİZİ İSTİYOR, BİZ DE ONU”
Haji Wright ile ilgili görüşmelerin devam ettiğine vurgu icra eden Şahin, “Bu saklanacak bir durum değil. Biz Haji Wright’ı istiyoruz, Haji Wright bizi istiyor. İnşallah en kısa zamanda biter. Burada Haji Wrigh’ta ayrı bir paragraf açmak isterim. İnanılmaz bir duruş sergiledi. İnanılmaz bir karakter sergiledi. İlk dönem ben hoca olduğumda oynayamayan bir oyuncuydu. Bir ihtimal bana da gönül koyabilirdi. Forma şansı bekledi, formayı kaptı ondan sonrasında da yoluna dolu dizgin devam etti. Ikimiz de onunla devam etmek istediğimizi söyledik. Çocuk hiçbir vakit bizlere karşı değişik, başka tarafa değişik konuşmadı. Devamlı burada kalmak istediğini söylemiş oldu” diye konuştu.
“GALATASARAY İLE SEZONU AÇIP KAPATMAK ÖNEMLİ DEĞİL”
Yeni sezona Galatasaray ile yapacakları maçla başlayacaklarını ifade eden Şahin, fikstür mevzusunda görüşlerini belirtti. Nuri Şahin, “Fikstür çekilince başkanımızla konuştuğumuzda ‘Fikstür fazlaca iyi rahat ol’ dedi. Ben de ‘Ben rahatım başkanım’ dedim. Başkan da ‘Ben korkarsın zannettim’ dedi. Bence fikstür fazlaca iyi. Hepsiyle esasen oynayacağız. Benim için en önemlisi sezonu içeride açmaktı. Birlikte fazlaca iyi hazırlanıp Galatasaray’ı yenmeye çalışacağız” diye konuştu.
“FUTBOL TARAFTARSIZ GÜZEL OLMUYOR”
İşini iyi yaparak insanları stadyuma çekebileceklerine dikkat çeken Nuri Şahin, “Ne kadar samimi, ne kadar doğru ve ne kadar sevgiyle yaklaşırsak bence bu da insanoğlu tarafınca onore edilecektir. Üzerine bir de güzel futbol ve skor ulaşınca insanların ilgisi artacaktır. Ben 9’uncu ligde de antrenörlük yaptım. Biz işimizi iyi yapalım insanoğlu gelir dedim. Aynısı Antalya’da da oldu. Antalya bir futbol şehri. İnsanlar bunun bilincinde değil fakat Antalya oldukça uygun futbol şehri olmaya. Ben stadyumu dolu görmeyi isterim zira futbol taraftarsız güzel olmuyor” dedi.
“KARİYERİMİN EN ÖNEMLİ MAÇINDA ERDİLMAN’A GÖREV VERDİM”
Altyapıdan oyuncular çıktığını dile getiren futbol sorumlusu Şahin, “Mustafa Erdilman’a bir ihtimal kariyerimin en mühim maçında vazife verdim. Erdilman’ın bir ihtimal çekineceği yerde ona penaltı atma şansı verdim. Kaçırdı fakat canı sağ olsun. Bir kere bile kızmadım. Ben bir tek Nuri Şahin gençleri oynatıyor diye forma şansı vermem. Şu sebeple kimse bizlere öyleki forma vermedi. Forma aslanın ağzında, alacaklar. Onlar oynarsa ve formayı alırsa ben gurur duyarım. Onlara alabilmeleri için elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Gerisi onların elinde, savaştıkları kişilerin adları ortada. Onlardan iyi olurlarsa onlara forma verebilirim” şeklinde konuştu.
“EVİMİZDEKİ KAYSERİSPOR MAÇINA ÇOK ÜZÜLMÜŞTÜM”
Teknik direktör olduktan sonrasında en üzülmüş olduğu maç sorusuna Şahin, geçtiğimiz sezonun ikinci devresinde oynanan, Antalya’da 1-1 berabere biten Kayserispor maçı bulunduğunu söylemiş oldu. Şahin, “İçeride oynadığımız Kayserispor maçında daha erken bir çözüm bulabilirdim. Çözümü bulmam vakit aldı. 60-65’inci dakikalarda oturdu oyun kafama. Beklediğimizden değişik oynadılar. Kimi zaman 6’lı müdafa yaptılar. O maça üzülmüştüm” diye konuştu.
“ANTALYASPOR’DA ÇOK MUTLUYUM”
Emek harcama ortamının sıhhatli olması gerektiğine vurgu icra eden Nuri Şahin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Benim fazlaca güzel futbolculuk kariyerim oldu. Finansal açıdan, rahat konumdayım. Bu işi yapma nedenim br şeyler kazanmak, kupalar almak. Gençleri oynatmak. İnsanlara dokunmak. Benim e hedeflerim var. Kimselerle yarış içinde değilim. Ondan iyi hoca olacağım diye değil. Ben olabileceğim en iyi hoca olmak isterim. Ben Tanrı izin verirse Borussia Dortmund’a bigün, bir maç olsa bile sol tarafımda ‘Sarı duvar’ ile beraber orada bulunmak isterim. Ben Antalyaspor’da fazlaca mutluyum. Söz olsun diye söylemiyorum. Şu anki emek harcama ortamım fazlaca sıhhatli. Baskısız, hepimiz bana fazlaca güveniyor. Bu şekilde devam ettikçe ben mutluyum.”
“ANTALYASPOR’UN HOCASI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”
Galatasaray’dan bir teklif gelip gelmediği sorusuna Nuri Şahin, “Şu anda Galatasaray’da Okan Buruk ağabey var. Ben onun adına fazlaca fazlaca mutlu oldum. Benim için fazlaca kıymetli ve güzel bir insan. Oğlunun da en büyük imgesel oydu. Ben Antalyaspor’un hocasıyım. Bundan da gurur duyuyorum. Hakikaten aklımdan şurayı burayı konuşayım hiçbir vakit geçmedi. Galatasaray fazlaca büyük bir kulüp, bir toplum ve saygı duyuyorum. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’a da saygı duyuyorum. Ben oturup da şuradan teklif geldi diye konuşmam. Beni isteyen var ise kulübümle görüşür. Ben şu anda fazlaca mutluyum. Ben spekülasyona da girmek istemiyorum. Takımımı sezona en iyi şekilde hazırlamak isterim. Her Türk kulübünün başarıya ulaşmış olmasını arzuluyorum” karşılığını verdi.
“AVRUPA İLE MAKAS AÇILDI
Avrupa ile makasın açıldığını dile getiren Şahin, “Aktarma piyasası başlıyor, yavaş yavaş paralar akmaya başlıyor. Aktarma dönemindeki büyük paralar İngiltere, İspanya, Almanya’daki paralar Türkiye pazarına girmiş olduğu vakit biz değişik bir seviyeye çıkabiliriz ya da altyapımıza ehemmiyet verirsek ve sabırlı olursak. Bence bizim Türk futbolumuzda en büyük mesele sabır. Sabırlı olursak bir beklenti içinde olmazsak 5 yıl, 10 yıl Türk futbolu bir halde Avrupa’da yer edinebilir. Başarı göstermiş olan takımlarımıza baktığımızda istikrarlı bir halde Avrupa’da oynamışlar. Bir yıl gitmişler grup aşamasında elenmişler. Ondan sonrasında çeyrek finalde olmuşlar, bir ihtimal yarı finalde olmuşlar. Finalde olmuşlar. Avrupa Kupası alan takımlarımız var. İstikrar mevzusunda sıkıntımız var açıkçası. Onu halledersek Türk futbolu Avrupa’da yer edinebilir” dedi.
“ÇOK GOL ATAN BİR ANTALYASPOR BEKLİYORUM”
Kampı iki etaba ayırdıklarını kaydeden Şahin, “Şu anda defansif anlamda asla çalışmadık. Geçmişte birlikte çalıştığım hocalardan aldıklarımla birlikte benim düşüncem en iyisi ikiye ayırmaktı. İlk iki haftada hem fizyolojik anlamda emek vermeyi ve ofansif anlamda prensiplerimizi yerleştirmeyi Soner için, Alperen için, Ömer için, Devran için önemliydi. Geçen seneki maçlarımızı çözümleme etmek. Bu anlamda çalıştık. Şu anda lig başlasa defansif anlamda hazır değiliz fakat bunun bilincindeyiz. Ben oyunculara da aynısını söyledim. Defansif anlamda her hatayı şu anda kabul ederim. Fakat ofansif anlamda iki haftadır çalıştığımızı görmek isterim bugün sahada. Bundan da inanırım ekip o mevzuda hazır ve üstüne koya koya gidiyor. Oldukca baskılı, önde oynayan, topu domine eden, fazlaca gol atan bir Antalyaspor temenni ediyorum” dedi.
‘Yenilmezlik serisi baskı yaratıyor mu’ şeklindeki soruya Nuri Şahin, “Eski bir hocam vardı. ‘Maç kazandıkça boyun uzar’ derdi. Hakikaten kendimize güvenimiz anlamında boyumuz uzun fakat ayaklarımız yere basıyor. Bizim üzerimizde hiçbir baskı olmadı. Onun rekorunu kırayım, bunun rekorunu kırayım, şunu isterim, bunu isterim. Ben takımıma şunu söylüyorum ‘Biz başarıya ulaşmış olursak esasen rekorların hepsi gelecektir. Rahat olun. 8 maçlık sürede de fazlaca baskı olmadı açıkçası. 16 maçlık kaybetmediğimiz serüvende de. Kendimize güveniyoruz. Oyuncularım kendine fazlaca güveniyor. Takımımıza fazlaca güveniyoruz” karşılığını verdi.
“TÜRK FUTBOLUNDA İSTİKRAR YOK”
Türk futbolunun problemininin istikrar bulunduğunu söyleyen Şahin, şu şekilde devam etti:
“Bu görevde olan insanoğlu da onun analizini yapıyordur. Devamlı asla çekinmeden söylüyorum Türk futbolunda istikrar yok. Bu fazlaca açık ve bunu yanlış anlamasın asla kimse. Ben kimseyi eleştirmek için söylemiyorum bunu. Bu gözle görülür bir şey. Türk futbolunda, Türk kulüplerinde ulusal ekip bazında, bir tek A ulusal ekip bazında değil, genç ulusal ekip bazında da biz günlük zaferlerle mutlu olan bir insan topluluğuyuz. Maç kazanıyorsun en iyisisin. Maç kaybediyorsun en kötüsüsün. Bu şekilde bir dünya yok. Dün yanlış hatırlamıyorsam Ozan Tufan’ın bir röportajını izledim, ‘Bana kilo vermemi söylediler ondan sonrasında Beşiktaş maçında gol attım. Aferin Ozan sen en iyisisin’ diye bir şey söylemiş oldu yanlış hatırlamıyorsam. Mevzu oraya geliyor. Biz Hırvatistan’ı yendik. Hepimiz inanılmaz sevindi. Biz şöyleyiz, biz böyleyiz, gideriz geliriz. İzlanda geldi. İzlanda’ya 3-0 yenildik. Siz fazlaca kötüsünüz. Şöyleydi, böyleydi. İstikrar. Türk futbolu için en önemlisi turnuvaların hepsine katılmamız lazım. Türk ulusal ekibi her turnuvaya katılırsa gruptan elense bile, beş turnuvada üst üste elense bile 6’ncı, 7’nci turnuvada gruptan çıkacaktır. Fakat biz her 8, 10, 12 seneye bir turnuvaya katılırsak istikrar yakalamamız olanaksız. Son Avrupa şampiyonasına baktığınız vakit bir tek Hakan Çalhanoğlu, Ozan Tufan ve Burak Yılmaz vardı galiba evvel turnuva görmüş oyuncular. Şimdi bu oyuncuları eleştiremeyiz. Şu sebeple ilk kez o sahneye çıkıyorlar. Tüm dünya sizi izliyor. İlk kez bu şekilde bir tribün önünde oynuyorsun, fazlaca değişik hisler yaşıyorsun. O yüzden bir turnuva sonrasında daha iyi olacaktır. Daha sonraki turnuvalara daha da rahat gideceklerdir.”
“SADECE LAF OLSUN DİYE HOCALIK YAPACAK KADAR ZEKASIZ DEĞİLİM”
Teknik direktör olarak hiçbir vakit şüphesi olmadığına dikkat çeken Şahin, “Olsa esasen bu işi kabul etmezdim. Bu fazlaca rahat şu demek oluyor ki kendime güvenmesem, bir tek söz olsun diye hocalık meydana getirecek kadar da zekasız değilim galiba. Attığım adımları düşünerek, bilgili atmaya çaba gösteren bir insanım. Sevgi, saygı, fazlaca çalışmak. Tanrı da yüzümüze baktı. Skorlar geldi” diye konuştu.
“DOĞRU YABANCIYA KAPIMIZ AÇIK”
Doğru yabancı gelecekse kapılarının açık bulunduğunu söyleyen Şahin, “Kulüpler ve hocalar olarak bizlere fazlaca mesuliyet düşüyor. Aktarma yapmak için yabancı transferi yapacaksak yapma. Bunun ırkçılıkla ve dışlamakla alakası yok. Bir Luiz Adriona benim takımıma gelip, antrenmandan bir saat ilkin emek harcama yapıyorsa ve Gökdeniz de ondan örnek alıp antrenmandan bir saat ilkin emek harcama yapacaksa bu şekilde futbolculara kapımız açık. Gelip son vurgunu yapayım, oynatırlarsa oynatırlar, oynatmazlarsa paramı alırım şeklinde oyunculara karşıyım. Burada bizlere fazlaca büyük vazife düşüyor. Yabancı- Türk oyuncu olarak ayırmak doğru olmaz. İyi fena oyuncu vardır. Eğer Fernando şeklinde oyuncular şeklinde gelip seviyeyi artıracaksa, bakın Fernando Muslera, Galatasaray’da yetişen tüm kaleciler için örnek kaleci. Bunun şeklinde oyuncular gelecekse gelsin” dedi.

Son Dakika Haberler