Merkeziyetsiz medya ve sesli yazışma

Merkeziyetsiz komüniteler ile geçtiğimiz yıl görsel medya ve NFT’ler ön plana çıkarken, sesli yazışma ve podcast ekosistemi de sırada bulunduğunu düşünenlerdenim. Hemen hemen bu bizim düzgüsel yaşantılarımıza yansımasa da, bilhassa ABD’daki sese dayalı teknoloji geliştiren startup ların ve bu alana meydana getirilen yatırımların çoğaldığını gözlemlemek mümkün. Bu alana ilgim bununla birlikte podcaster olduğum için çok çok fazla.
Ilk olarak birazcık Austin, Texas’dan da anlatmak isterim. Şu anda teknoloji alanında dünyanın en oldukça göç alan şehri denebilir. Pandemiyle beraber birçok teknoloji şirketi bu şehre merkezini taşırken, girişimciler ve teknoloji alanında çalışan profesyoneller için de bir çekim merkezi haline geldi. Consensus festivalinde finans, crypto para piyasası, blockhain teknolojisi, NFT ve metaverse mevzuları çevresinde dünyanın en büyükn ve etkili şirketleri bununla birlikte girişimlerle bir araya geldi. Ben de festival esnasında, Austin’i kendisine merkez almış Türk girişimci Vadi Efe ile sesli medyanın geleceği üstüne bir söyleşi gerçekleştirdim.
İş dünyasıyla ve teknolojiyle ilgili her gün podcast ve sesli söyleşi platformları üstünden binlerce diyalog gerçekleşiyor. Businesswise Media, şirketlerin merkeziyetsiz medya, sesli yazışma datası ve sonsuz bir hızla güncellenen yaratıcı içerik havuzuna erişip eğitim ve pazarlama faaliyetlerini geliştirmesi için teknoloji altyapısı sunuyor ve danışmanlık hizmetleri veriyor.

Consensus’ta en oldukça dikkatinizi çeken mevzu başlığı ne oldu?
Medyanın dönüşüm hızı baş döndürücü. Son on beş yıl içinde kullanıcı içinde ne olduğu ve toplumsal ağlar ile dönüşüm geçiren medya, şu anda merkeziyetsiz ve kendini performans bazlı olarak finanse edebilen, bu şekilde de dünyayı besleyen yaratıcıların ağı olma yolunda aşama kaydediyor. En oldukça ilgimi çeken teknolojiler, yayıncılık ve multimedya alanında takip edenleri ile etkileşim kurabilen yaratıcıların blockchain entegrasyonlarını elde eden firmalar oldu. İrili ufaklı birçok yaratıcı şahıs ve kurum, kendi üretim ve tüketim platformlarını geliştirme, yarattıkları içerik ve hikayeleri uzun soluklu olarak besleme ve bunun üstünden bir iktisat yaratma olanağına kavuşuyor. Katıldığımız bir etkinlikte, dünyaca meşhur bir Hollywood yıldızı olan Bill Murray’in yaşamını, kariyerini ve ilgi alanlarını kuvvetli bir öykü anlatımıyla NFT’lere çevirip fan kitlesiyle önümüzdeki seneler süresince etkileşim sürdürecek şekilde opere eden bir projeyi gördüğümde oldukça etkilendim.
Görsel ve sesli medyanın gittiği yola baktığımızda ufukta ne görünüyor?
Uzun seneler pazarlama, toplumsal medya, video içerik ve teknolojisi alanında çalıştıktan sonrasında, şu anda medyanın en süratli büyüyen (tüketim ve reklam cirosu olarak) alanı olan sesli teknolojilere odaklandık. Pandemi sürecinde video konferansa aşırı maruz kalan bireylerin sesli sohbete yönelmesi, akıllı hoparlörlerin ve airpod’ların kullanımının artması podcast üretimi ve tüketiminde ciddi bir artışı bununla beraber getirdi. İş dünyası, her gün ürettiği ve tükettiğini podcast’ler ile paylaşıyor. Şu anda web3 erken aşamada fakat ciddi bir hızla ilerlerken, sesli içerik ve podcast trendi de kıvamını bulma ve ana akım medya olma yolunda. Burada da yaratıcıların kendi bağımsız seslerini finansal altyapılar ile destekleme, ve merkeziyetsiz medyaya dahil olan şirketlerle işbirliğine gitme imkanları olacak. Firmalar pazarlama ve eğitim çalışmalarını mobil ve interaktivite merkezli olarak planlarken, tüketicilerini de ekonomilerinin içine dahil etme imkanı yakalayacaklar. İnteraktif reklamların içerikle entegre olduğu, yaratıcıların düşünce ve üretimlerini takip edenleri ile finansal olarak bölüşebildiği ve çoğaltabildiği bir yarına doğru ilerliyoruz.
Peki senin bu alanda yarattığın ürünün bilgileri nedir? Yatırım alarak mı ilerledin?
Ben oldukça uzun süreden beri dijital medya alanına odaklanmış bir halde değişik girişimler hayata geçirdim bu girişimleri büyük teknoloji ve medya şirketleriyle işbirliklerine ve satınalmalara çevirme imkanım oldu. Şu anda odaklandığım yeni projem Businesswise, dijital medya alanında en oldukça büyüyen (kullanıcı tüketimi ve reklam pastası olarak) audio – kısaca sesli içerik ve teknoloji alanında şirketlere kişiselleştirilmiş içerik ve data sunan bir platform. Bu alanda dünyanın ilk case’lerini yaratmaya odaklanmış durumdayız. Şu ana kadar Microsoft ile global bir ortaklık yaptık ve Silikon Vadisi’nde alanında önder olan Indeed.com, Descript benzer biçimde teknoloji ve medya şirketlerinden yatırımcı ve iş ortakları şirketimize destek vermeye başladı. Bahar aylarında SXSW’da lanse ettiğimiz platformu şu anda 67 değişik şirket kullanıyor ve bilhassa eğitim alanında yenilikçi modeller arayan şirketlerle görüşme halindeyiz.
Son olarak Austin’de girişimci olmakla ilgili neler söylersin?
Austin ABD’nin gelişen bir kültür ve inovasyon şehri. Konforlu ve rahat yaşanabilen, ekosisteme hızlıca ulaşılabilen oldukça dinamik bir yer. ABD’nin değişik şehirlerine de kolayca ulaşılabilecek bir konumda, ve iş imkanları çok çok fazla. Birçok teknoloji şirketi ofis açıyor ve startuplar da rağbet gösteriyor. ABD pazarına açılmak isteyen internasyonal firmalar için de cazip bir kent, tavsiye ederim kesinlikle. Önümüzdeki 20 yıl büyümesini sürdürecektir. Şehirde son 1 yıl içinde 400 binin üstünde yeni girişim başlatıldı ve bu ABD averajının da üstünde seyrediyor.

Son Dakika Haberler