Kurban Ne Süre Kesilir? Kurban Kesim Vakti Ne Süre Adım atar, Ne Süre Biter?

08.07.2022 11:11 Son Güncelleme: 08.07.2022 11:13  Kurbanı kesebiliyor ise kurban sahibinin kurbanı kesmesi en uygun kabul edilmektedir. Eğer sahibi kesemiyor ise ehli olan birine vekâlet vermek sureti ile kestirmektedir. Kendisi de kurban kesilir iken orada hazır bulunmalıdır. Kurbanı Müslüman olan, bununla beraber kesmesini bilen adam yada bayanlar kesebilmektedir.
 Kurban Ne Süre Kesilir?
 Kurban kesmenin aslolan amacı Tanrı’a daha yakın olabilmek ve bununla beraber da onun rızasını kazanabilmektedir. Müslümanlar bu iki amaç için kurban ibadetini yerine getirmektedir. Kutsal kurban bayramı içinde yakarma ile Tanrı’a yaklaşmak isteyen kişiler kurban keserler ve yoksullara, durumu olmayanlara, gerekseme sahiplerine dağıtırlar. Kurban ibadeti Kur’an-ı Kerim içinde dile getirilmiştir. Bununla beraber kurban bayramının birinci gününden başlayarak üçüncü günü içinde akşam olana kadar kesilebilir.  Kurban Iyi mi Kesilir?
 Kurban kesmek için ilk olarak bıçak evvelde bilenerek hazırlanmış olur. Arkasından da kesilecek olan hayvanın göremeyeceği bir alana konulur. Hayvan ayakları ile yüz kısmı kıbleye gelecek şekilde sol tarafına doğru yatırılır. Hayvanın sağ arka ayağının özgür kalması şartı ile diğer ayakları bağlanır. Bundan sonrasında da tekbir ve tehlîl getirilir. Arkasından da “Bismillâhi Allâhü ekber” şeklinde söylenir. Hayvanın boynuna doğru bıçak vurulur. Hayvanın nefes borusu ve yiyecek borularıyla şahdamarı isminde olan iki ana damarı bu şekilde kesilir. Hemen sonra hayvan soğumaya bırakılır. Hayvanın kanının akması beklenir ve sonrasında da derisi yüzülür. Hayvanı elinden gelir ise, kurban sahibinin kendisinin kesmesi mendup olmaktadır. Kendisi kesemez ise, bir Müslümana kestirmesi gerekmektedir.
 Kurban Keserken Abdestli Olmak Koşul mıdır?
 En oldukça dört gözle beklenen konulardan bir tanesi de kurban kesimi esnasında abdest alınıp alınmaması mevzusudur. Kurban kesen ferdin abdestli bir halde olması koşul olmamak ile birlikte kurban kesmenin bir yakarma olmasından dolayı kurbanı kesecek olan kişinin abdestli olması oldukça daha faziletli kabul edilmektedir.

Son Dakika Haberler