İngiltere’de Başbakanlık yarışı: İlk oylama bugün

13.07.2022 12:29 Son Güncelleme: 13.07.2022 12:41Haber Deposu: DHA İngiltere’de Başbakanlık için 8 adayın katılacağı yarış bugün başlıyor. Türkiye saatiyle 15.30’da ilk yapılacak oylamada 358 milletvekilinden 30’unun desteğini alamayan adaylar elenecek. Oylamada çıkacak sonuçlara gore iki ya da üç adayın elenebileceği ifade ediliyor. Yapılacak ikinci tur ve gerekirse 18 Temmuz’da üçüncü tur oylaması sonucunda elenenlerin arkasından iki aday, Başbakanlık için yarışacak.
ADAYLAR KİM?
Başbakanlık yarışındaki adaylar içinde halihazırda hükümette vazife icra eden bakanlar da bulunuyor. İngiliz medyasının ‘seçilme şansı yüksek’ olarak değerlendirdiği aday, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak. Sunak’ın haricinde Irak doğumlu Nadhim Zahawi, İngiliz siyasetinin tecrübeli adı, eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ve Dışişleri Bakanı Liz Truss da adaylar içinde bulunuyor.
SUNAK VE TRUSS’A DESTEKLER AÇIKLANDI
İngiliz medyası, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ın ve Başbakan Yardımcısı Dominic Raab’ın Rishi Sunak’a destek verdiğini duyurdu. Dışişleri Bakanı Liz Truss’a ise Boris Johnson’a yakın adlardan Kültür Bakanı Nadine Dorries ve Brexit’ten görevli Devlet Bakanı William Rees-Mogg desteğini deklare etti.
Parti liderliği için yarışan 8 aday;
Dışişleri Bakanı Liz Truss
Maliye Bakanı Nadhim Zahawi
Tecim Bakan Yardımcısı Penny Mordaunt
Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak
Eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt
Suella Braverman
Kemi Badenoch
Tom Tugendhat
İngiltere’de yeni başbakanın açıklanacağı tarih belli oldu
 

Son Dakika Haberler