Haziranda trafik kazalarında 192 şahıs yaşamını yitirdi

12.07.2022 13:48 Haber Deposu: DHA Güvenlik Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, haziran ayında meydana gelen trafik kazalarına ilişkin verileri paylaştı. Türkiye genelinde 164’ü ölümlü, 16 bin 978’i yaralanmalı, 25 bin 276’sı hasarlı olmak suretiyle toplam 39 bin 747 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 25 bin 276 şahıs yaralandı, 192 şahıs ise vaka yerinde yaşamını yitirdi. Senenin ilk 6 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 920’ye terfi etti.
EN ÇOK KAZA YİNE İSTANBUL’DA
Haziran ayında en fazlaca kaza yaşanmış olan iller sıralamasında İstanbul, gene ilk sırada yer aldı. İstanbul’da ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı toplam 5 bin 183 kaza meydana geldi, bu kazalarda 11 şahıs yaşamını yitirdi. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. Minimum kazanın yaşandığı şehirler ise Bayburt, Ardahan ve Tunceli oldu. Haziran ayında 19 bin 922 sürücü alkollü vasıta kullanırken yakalandı. Denetimlerde 1 milyon 623 bin 370 trafik cezası uygulanırken, 105 bin 961 vasıta ise trafikten menedildi. EN ÇOK YAPILAN SÜRÜCÜ HATALARI
Trafik kazalarında en sık görülen sürücü hataları ise şöyleki sıralandı:
“Vasıta hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit seyretme ve değişiklik yapma kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönüş kurallarına uymamak, kırmızı ışık yada görevlinin dur işaretinde durmamak, taşıt giremez trafik işareti bulunan bölgelere girmek, yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı vermemek, alkollü olarak vasıta kullanmak, aşırı hızla vasıta kullanmak, geçme yasağı olan yerlerden geçmek ve hatalı şekilde yada yasak olan bölgelere park etmek.” 

Son Dakika Haberler