Europol’den terör örgütü PKK/YPG raporu: Avrupalı teröristlere eğitim verdiler!

13.07.2022 21:43 Haber Deposu: İHA AB Polis Teşkilatı Europol, “Avrupa Birliği Terörizm Durumu ve Trendi 2022 Raporu”nu yayınladı. 10 bölüm içeren 96 sayfalık terör raporunda, terör örgütü PKK ve YPG aynı faaliyetler içinde sıralandı. Türkiye’nin terörle savaşım politikalarına atıf meydana getirilen raporda PKK/YPG’nin ortak faaliyetlerle Avrupa’daki terör şebekeleriyle ortaklaşa iş halinde bulunduğunun belgelendiği kaydedildi. Rapora bakılırsa, Avrupalı aşırı sol teröristlerin PKK/YPG’nin etken olduğu bölgelere gelmiş olarak tabanca ve patlayıcı eğitimi aldıkları hatta çatışmalara katıldıkları belirtilderek, söz mevzusu Avrupalı teröristlerin fazlaca büyük terör saldırıları yapma tehdidi taşıdıkları bildirildi.
 
PKK, Avrupa’da yasadışı yollarla para topluyor Raporda, Avrupa’da destekçilerinden yasadışı yollarla para toplayan PKK sorumlularının bilhassa Almanya’dan bankalar kanalıyla terör örgütüne maddi kazanç sağlamış olduğu ve para aklama suçlarını işledikleri açıklandı. Söz mevzusu suçlar yanında tabanca kaçakçılığı ve uyuşturucu ticareti şeklinde suçların da teşkilat üyelerince işlenen bazı suçlar içinde yer almış olduğu ifade edildi.
 
SDF terör yapılanması 65 bin kişiyi hapishanelerde tutuyor
Suriye’nin kuzeyinde etkinlik gösteren Suriye Demokratik Güçleri (SDF) terör yapılanmasının 65 bin kişiyi hapishanelerde tuttuğu aktarılan raporda, buralarda insani koşulların her geçen gün daha kötüye gittiği ve insan hakları ihlallerinin yaşanmaya devam etmiş olduğu açıklandı. Çoğunluğu hanım ve çocuklardan olan bu kişilerin hiçbir eğitim ve sıhhat hakkına haiz olmadan yaşamaya maruz bırakıldığı kaydedildi.
 
Irkçı yapılanmalara dikkat çekildi
Raporda ek olarak, Avrupa’da yükselen ve fazlaca büyük bir çekince haline gelen sağ kanat ve sol kanat terör ve ırkçı yapılanmalarına dikkat çekildi. Söz mevzusu oluşumların Avrupa’da fazlaca ciddi ve büyük eylemler yapma riskinin dikkate alınması gerektiği vurgusu yapılmış oldu.

Son Dakika Haberler