Düzmece zannettiği para hatalı baskı çıktı

16.07.2022 23:21 Haber Deposu: İHA Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yaşayan market işletmecisi Kerim Canbaz, bayram yoğunluğunda kazanılmış olduğu paraları bankaya yatırarak değerlendirmek istedi. Yatırdığı paradan 200 TL’lik bir banknotun ‘hatalı para’ uyarısıyla yeniden kendisine dönmesi üstüne durumu sorunca gerçek ortaya çıktı. Para, en önce düzmece zannedildi fakat meydana getirilen incelemede düzmece değil hatalı basım olduğu anlaşıldı. 200 TL’lik banknotta Mustafa Kemal Atatürk siluetinin üstünde 200 yazdığı görüldü. Banka görevlilerinin bu biçim hatalı paralarla ilgilenen koleksiyoncular bulunduğunu belirtmesi üstüne Canbaz, luk yaşadı. Şimdiye kadar teklifler aldığını fakat kafasında bir sayı bulunduğunu belirten Kerim Canbaz, ana para oluşturmak ve oğlunu yurt haricinde okutmak istediğini söylemiş oldu.
“Buruk sevincimiz düzgüsel sevince döndü” Market işletmecisi Kerim Canbaz, ilk hata uyarısında parayı düzmece zannedip üzüldüklerini belirtti. Fakat sonrasında ise paranın düzmece olmamasına sevindiklerini, koleksiyoncuların ilgilendiklerini duyduktan sonraysa sevinçlerinin arttığını belirtti. Canbaz, “Bayramda ciddi bir yoğunluk vardı marketimizde. İlk 3 gün para alışverişinin ne kadar süratli bulunduğunu kestiremedik. Eşimle birlikte, bayramda elimizde biriken parayı bankaya yatırmak istedik. Yatırdığımız paradan 200 TL’lik bir banknot geri verildi. Bu hata birkaç kez tekrarlanınca içimizi bir şüphe aldı. Paranın düzmece bulunduğunu düşündük. Banka görevlisini çağırdığımızda bizlere, paranın düzmece değil hatalı bulunduğunu söylemiş oldu. Hatta tanıdık koleksiyoncuları bulunduğunu ve gerekirse destek olabileceğini söylemiş oldu. Böylece ilk teklifimizi almış olduk. Tek bir banka görevlisiyle yetinmedik, başka bankalardaki görevlilere de gösterdik ve hepsi paranın düzmece olmadığını söylemiş oldu. ‘Bunu koleksiyoncularla değerlendirebilirsiniz’ dediklerinde bizim buruk sevincimiz düzgüsel bir sevince döndü” dedi.
“Mustafa Kemal Atatürk siluetinin üstünde 200 yazıyor”
Hatalı paralarla ilgili araştırmalar yaptıklarını ve kendilerindeki hatalı paranın sık rastlanan tarzda olmadığını ifade eden Canbaz, “200 TL’lik banknotta Mustafa Kemal Atatürk siluetinin üstünde 200 yazıyor. Haber kaynaklarından bu biçim bir paradan 1 tane bulabildik. Haberde bu paradan 2 tane olduğu söyleniyor. Biri de bizde muhtemelen. Koleksiyonculardan teklifler gelmeye başladı fakat kafamızdaki sayı bizlere sunulana kadar bu parayı kasamızda saklayacağız. Bu şansı değerlendirmek istiyoruz. Şu sebeple ender görülen bir şey, belirgin hatalı bir para. Piyasada gördüğünüz hatalı paralarda genel anlamda rakamlardan biri noksan oluyor. Fakat bizdekinde Mustafa Kemal Atatürk’ün üstünde 200 TL yazıyor. Kafamdaki rakamın olduğu teklif gelirse ana para olarak kullanmak ve oğlum Efe’nin yurt haricinde eğitim görmesini sağlamak isterim” diye konuştu.

Son Dakika Haberler