Dudak kenarı yarası iyi mi geçer?

Dudağın kenarında oluşan yaralar oldukça can sıkıcıdır, dudağın hareketinden etkilendikleri için oldukça zor iyileşirler. Dudak kenarında oluşan yaraların çeşitli sebepleri vardır. Sebebi bularak yeniden yeniden oluşmasını engelleyebilirsiniz ek olarak çeşitli destekleyici yöntemlerle bu yaraların daha süratli iyileşmesini de sağlayabilirsiniz. Peki, dudak kenarı yırtılması niçin olur? Dudak kenarı yarası iyi mi geçer?
Dudak kenarında çıkan yaralara zeytinyağı ya da aloe vera jeli sürebilir ek olarak bephanten içerikli dudak bakım kremleri de yaraların daha süratli iyileşmesine yardım eder.
Dudak kenarı yarasına iyi gelen ürünler nemlendirici ve yara iyileştirici etkiye haiz zeytinyağı ve bilhassa aloe vera jelidir. Tuzlu su ile mikrop kapmasını engelleyebilirsiniz.  Ellerinizi ve dilinizi yaranın üstünde gezdirmeyin 
Dudak kenarı yarasının süratli iyileşmesi için niçin bulunduğunu da bilmek gerekir, bu yeniden etmesini engelleri ve hızla iyileşmesinin yolunu açar. 
Vitamin eksikliği :Ağız kenarında yaralar olması ve bu yüzden acı hissinin olması genel anlamda demir, çinko ya da B vitamini eksikliğinden olur. Bilhassa de dudaklarınızın kenarları solgun bir renge sahipse bu demir eksikliğiniz olduğu anlamına gelir.Rutubet eksikliği: Susuz kaldığınızda bu hızla cildinizi etkisinde bırakır. Kurumuş dudak çevresi çatlar ve yaraya dönüşebilir. Hpv virüsü: Uçuk virüsü hpv bilhassa virüsü aldığınızda ya da bağışıklık sisteminiz düştüğünde ortaya çıkarak dudak kenarında yara olmasına niçin olur.Yanlış kozmetik ürünler: Kullanılan kozmetik ürünlerinden, soğuklardan ya da güneşe maruz kalmaktan dudak kenarı yarası oluşabilir. Dudak kanseri riski de bu yaralarda mevcuttur.Dudak çevresindeki yara uzun süredir iyileşmiyor ve artıyorsa bazı hastalıkların habercisi olabilir, bu yüzden doktora görünmeniz gerekebilir. Bu durum genel anlamda kendini kabuklanan yara şeklinde gösterir. Bu ender olsa da dudak kenarında çıkan yaralarınızda artış fark ederseniz ciddiye alınması ve ne olursa olsun dermatoloji uzmanlarına gösterilmesi gerekir.
Peki, dudak kenarı yaraları iyi mi geçer? İşte işinize yarayacak, hızla iyileştirecek bazı yöntemler…
DUDAK KENARI YIRTILMASI NASIL GEÇER? 
Hücre yenileyici E vitamini yağı: Dudak kenarı yaralarından kurtulmak ve daha canlı bir görünüme haiz olmak isterseniz günde iki kez dudak çevrenize E vitamini yağı uygulayabilirsiniz. Aloe vera kullanın: Organik aloe vera jeli kullanarak da yaraların çıkmasını engellemek mümkündür. Bu sayede iltihaplanmanın da önüne geçebilirsiniz. Aloe vera yara iyileştirici ve kuvvetli nemlendirici organik özellikleriyle bölgeye yoğun bakım yapar. Haftada 2-3 kez kullanabilirsiniz.  Dudaklarınızı ne kadar iyi nemlendirir ve ne kadar iyi bakım yapmış olursanız o denli azca yara çıkar.Ağız bakımını artırırın: Dudak kenarı yaralarının ağız içi yaralardan kaynaklanması da mümkündür. Bu yüzden dudak bakımı kadar ağız ve diş sağlığınıza da hususi göstermelisiniz. Ek olarak tuzlu su ile tertipli olarak gargara yapmış olursanız hem ağız sağlığınız iyi olur hem de dudak kenarınızda yaralar çıkmaz.
Kafi vitamin alın: Tertipli beslenerek vitamin eksikliklerinizi giderdiğinizde hem dudaklarınızda hem de ağız sağlığınızda herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Vitamin eksikliklerine baktırmanız ve buna nazaran bir vitamin alabilirsiniz. Çoğu zaman demir ya da çinko eksiklikleriyle birlikte A ve C vitamini eksikliği durumunda da dudak kenarında yaralar meydana gelebilir.Dokunmayın: Dudak kenarı yaralarınıza elinizle ya da dilinizle dokunmayın. Bu bölgenin iyileşmesini engeller ve iyileşme sürecini uzatır. Günlük olarak nemlendirin:  Eğer dudak kenarınızda devamlı yaralar çıkıyorsa ve acı veriyorsa ne olursa olsun iyi bir nemlendirici kullanmanız gerekir. Evde gerçekleştireceğiniz bazı bakımlar ile de yaraları tedavi etmeniz mümkündür. Yeşil çay ve adaçayı tüketin: Yeşil çay ve ada çayı kuvvetli antioksidan ve antiinflamatuar özellikleriyle hücre yenilenmesini ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Eğer dudak kenarınıza sık sık yara çıkarsa bunu nemlendirici ya da sivilce kremleri ile geçirebilirsiniz. Ağrılı bir yaraysa bunun sonunda iltihaplanma da oluşabilir. Organik yöntemlere bakacak olursak zeytinyağı en etkili ürünlerden biridir.
Dudağınızı ne kadar iyi nemlendirirseniz yaralar o denli azca acı verir.Dudağınıza günde 2 kez zeytinyağı sürerek nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.Yaranın üstüne nazik bir halde vazelin sürerek de yumuşamasını ve daha azca acı vererek daha da büyümesini engelleyebilirsiniz.Dudaklara ölü hücreler birikince de yara oluşabildiği için peeling yapmak da önemlidir. Dudaklarınıza belirli aralıklarla tertipli olarak peeling yapmalı ve ölü hücrelerden arınmasını sağlayabilirsiniz.Bu sayede daha pürüzsüz ve daha bakımlı dudaklara haiz olur ve yara riskini de azaltırsınız.

Son Dakika Haberler