BM Sığınmacı Komiserliği: Ukraynalı sığınmacılar geri dönmek istiyor

13.07.2022 14:55 Haber Deposu: DHA UNHCR’ın ‘Ukraynalı Mültecilerin Profilleri ve Niyetleri’ başlıklı raporunda yer verdiği anket, harp sebebiyle Polonya, Macaristan, Moldova, Romanya ve Slovakya’ya Mayıs-Haziran döneminde giden 4 bin 900 sığınmacı ile yapılmış oldu. Anketin, Ukraynalı mültecilerin gelecek planlarını ve profillerini daha iyi idrak etmek için yapıldığı aktarıldı. Röportaj meydana getirilen mültecilerin yüzde 40’ının gelecek ay, yüzde 16’sının gelecek 2 ay içinde, yüzde 15’inin ise yalnızca yakınlarını ziyaret etmek ve diğerlerinin tahliyesine yardım etmek suretiyle dönüş yapmayı planladıkları ifade edildi.
DÖNÜŞ NİYETİ, BÖLGELERE GÖRE FARKLILIK GÖSTERİYOR
UNCHR’dan gösterilen makalede, ‘geri dönüş niyetinin’ mültecilerin geldiği bölgelere gore farklılıklar gösterdiği açıklandı. Bu kapsamda başkent Kiev’den ve batı kentlerden gelen mültecilerin çoğunluğu geri dönmek isterken; doğu ve kuzeyden gelen sığınmacılar, geldikleri ülkede kalmayı planlıyor. UNCHR, KIŞA HAZIRLIK YAPIYOR
Yazın bitişiyle hava şartlarının kötüleşeceği ve evlerini terk etmek zorunda kalanların negatif etkileneceği anlatılan makalede, “UNHCR, Şubat ayından bu yana Ukrayna genelinde 1,5 milyondan fazla kişiye yardım etti. Koruma, barınma ve yardım programlarını genişleterek, bilhassa de savaşın en fazlaca vurmuş olduğu bölgelerde yaşayanlara ulaşmak için emekler yapmış oldu. Şimdiki odak, yaklaşan kış için hazırlıklar yapmaktır” ifadeleri kullanıldı.
Son dakika… İstanbul’da 4’lü tahıl koridoru zirvesi: Görüşmeler başladı
 

Son Dakika Haberler