Bakan Karaismailoğlu: Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arası YHT ile 2 saat 15 dakika olacak

16.07.2022 15:36 Haber Deposu: DHA Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Osmaneli- Bursa- Balıkesir süratli tren hattı projesinin Bilecik’in Osmaneli ilçesi civarlarında yapımı devam eden 500 metre uzunluğundaki T4 tünelinin ışık görme törenine katıldı. Bakan Karaismailoğlu’nun yanı sıra Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Bursa Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Bilecik ve Bursa milletvekilleri ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da açılışta yer aldı.
Bakan Adil Karaismailoğlu, son 20 yılda, 1 trilyon 600 milyar liranın üstünde yatırım yaptıklarını ifade ederek, 100 senelik kalkınma ihtiyacını 20 yıla sığdırmayı başardıklarını söylemiş oldu. Cenup Marmara Hattı’nın mühim demir yolu projesi olan Osmaneli- Bursa- Balıkesir süratli tren projesinin yapımına devam ettiklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “24 milyar liralık süratli tren projemiz, 201 kilometre uzunluğunda. 56 kilometrelik Bursa- Yenişehir bölümünde fiziki ilerlememiz yüzde 84’e ulaşırken, altyapı çalışmalarımıza devam ediyoruz. 95 kilometrelik Balıkesir- Bursa bölümüyle beraber 50 kilometrelik Yenişehir-Osmaneli bölümünde ise proje emek harcamaları tamamlandı. Bursa- Yenişehir-Osmaneli bölümünün üstyapı ve elektromekanik işleriyle Yenişehir- Osmaneli kesiminin altyapı işleri süratli bir halde aşama kaydediyor. Projemiz tamamlandığında, yüksek süratli trenlerle; Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arasındaki demir yolu seyahati, kesintisiz, süratli ve konforlu bir halde ortalama 2 saat 15 dakika olacak. T04 tünelimizin kazı çalışmalarında; 612 bin metreküplük toprak hareketi gerçekleştirdik. 140 bin metre zemin iyileştirmesini tamamladık. Çalışmalarımızı hız kesmeden 7 gün 24 saat sürdürerek, 2,5 yıl içinde bitireceğiz” diye konuştu. ‘REKOR KIRILDI’
Kurban Bayramı’ndaki otoyol, köprü ve havaalanlarının kullanımlarıyla ilgili informasyon veren Bakan Karaismailoğlu, şunları söylemiş oldu:
“8 Temmuz’da Osmangazi Köprüsü’nden tam 80 bin 624 vasıta geçerek bir üstün dereceli kırıldı. Osmangazi Köprüsü olmasaydı bu kadar aracın feribotla taşınması mümkün olamayacak, seyahatler kesintiye uğrayacak, ulaşım sağlanamayacaktı. İstanbul- İzmir arasını 3,5 saate düşüren Osmangazi Köprüsü ve İzmir- İstanbul Otoyolu projesiyle 5 Temmuz- 11 Temmuz tarihleri içinde toplam 2,5 milyon saat tasarrufu sağlandı. Yakıttan ise 1,5 milyon litre tutum elde edildi. Yakıttan, zamandan ve emisyondan sağlanan toplam tutum bedeli 85 milyon lira oldu. Çanakkale Boğazı’nda da tarihte ilk kez kesintisiz kara yolu bağlantısını elde eden 1915 Çanakkale Köprüsü ile boğaz geçiş süresi de 6 dakikaya indi. Saatler devam eden feribot çilesi 1915 Çanakkale Köprüsü ile bitti. Devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 2 milyar 545 milyon euro yapım maliyetiyle meydana getirilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışı üstünden daha 4 ay bile geçmeden 4 Temmuz’da 7 bin 31 vasıta, 8 Temmuz’da 14 bin 275 vasıta Çanakkale Köprüsü’nü kullandı. 8 Temmuz’da Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü 132 bin 377 vasıta kullandı. 8 Temmuz günü İstanbul Havalimanı’nı 1422 tayyare 230 bin yolcu kullandı. İstanbul Havalimanı, Avrupa’nın en yoğun ve en iyi havalimanı oldu. Antalya Havalimanı’nda 2 Temmuz’da 1026 tayyare trafiğiyle üstün dereceli kırmıştık. Kurban Bayramı’nın birinci gününde bu rekoru tazeledik. Toplamda 1034 tayyare trafiğine hizmet verildi. Yolcu trafiği de toplam 182 bin 150 oldu.”
‘ATTIĞIMIZ HER ADIMI BİRİLERİ BALTALAMAK İSTİYOR’
Ulusal bağımsızlık ve iktisat yolunda attıkları her adımın 20 senedir baltalanmak istediğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bir tek eşi benzeri görülmeyen bir eksiği kapatmakla kalmadık; ülkemizin önümüzdeki 30 senelik altyapı ve iletişim yatırımlarını da planladık. Milletimize olan aşkımızı, Mavi Vatan’ımıza olan sevdamız, ulusal bağımsızlık ve iktisat yolunda attığımız her adımı birileri 20 senedir baltalamak istiyor. Birileri; hesap kitap yapmadan, yalan yanlış informasyon ve belgelerle, hayata geçirdiğimiz projelerin üretim, istihdam, ihracat ve kalkınmaya olan katkılarını hiçe saymaya çalışıyor. Tek umutları yalandır, iftiradır, balçık atmaktır. Doğal olarak ki, projelerimizle ilgili yalan yanlış iftiralara, bu acizliğe ihtiyaç duyulan cevabı veriyor, milletimizin de neyin doğru neyin yanlış bulunduğunu ayırt ettiğini oldukça iyi biliyoruz. Bunlarla zaman kaybetmeye tahammülümüz yok. Meydana getirecek daha oldukca işimiz var” dedi.
Bakan Karaismailoğlu, konuşmasının arkasından ışık görme için iş makinesini kısa süre kullandı.

Son Dakika Haberler