Ayak mantarı niçin olur? Nelere dikkat etmeliyiz?

Sabır ve ilgi gerektiren bir tedavisi mevcut. Medikal tedavi 1 ay 6 ay 1 yıla kadar sürdürülebilir. Bilhassa steroid içeren kremler uzun süre kullanılmamalıdır. Ayak mantarı bulaşıcıdır. Bu yüzden ilaç tedavisinin yanında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı noktalar mevcut. Ayak mantarınız olmasa da sizde de görülmemesi için aynı önerilere dikkat etmelisiniz. İşte dikkat edilesi tavsiyeler şunlar:
-Mantarlar nemli ve karanlık bölgeleri severler. Ayaklarınızı her daim kuru tutun. Banyodan, havuzdan çıktıktan sonrasında ayak parmaklarınızın araları dahil iyice kurulayın.
-Spor merkezlerinde, evde ya da ortak kullanım alanlarında ıslak zeminlere çıplak ayak ile basmayın. -Ortak terlik ve havlu kullanmayın. -Bilhassa yazları uzun süre sıkı ve kapalı ayakkabı giymeyin. -Pamuklu ve ter çeken çoraplar giyinin. Ayağınız terlememeli. -Çoraplarınızı günlük değiştirin. -Pedikür setiniz var ise size hususi olsun paylaşmayın. -Ayak ve ayakkabılara günlük mantar önleyici spreyler sıkın. Reçetenizi tavsiye edilen sürede ve şekilde kullandığınızda ve bu önerileri medikal tedaviyle kombinlediğinizde ayağınızdaki küçük hoşnutsuz misafirleri kapıya kadar uğurlayacaksınız.
 

Son Dakika Haberler