Avrupa kavruluyor! Turuncu alarm verildi

17.07.2022 19:34 Haber Deposu: İHA Yağmurlu ve kapalı havasıyla malum Belçika son yılların en kurak dönemlerinden birini yaşarken, aşırı hava sıcaklıkları sebebiyle turuncu alarma geçildi. Düşük yağış oranları ve mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcak havaların arkasından ülkede çöl sıcaklarının yaşanacağı bildirildi. İtfaiye ve sıhhat ekipleri hazır hale getirilen ülkede, vatandaşlara mecburi olmadıkça dışarıya çıkmamalı mevzusunda uyarısı yapılmış oldu.
Hafta başlangıcında bu yana sıcaklıklar 30 derecenin üstünde seyrederken, bilhassa Fransa sınırına yakın bazı bölgelerde yarın hava sıcaklığının 40 dereceye erişmesi planlanıyor.
Aşırı yağış uyarısı
Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü tarafınca meydana getirilen ikazlar sonrasında bilhassa çarşamba günü yaşanacak hava sıcaklığı azalması ile beraber aşırı yağış uyarısı yapılmış oldu. Öte taraftan geçtiğimiz yıl Almanya sınırında bulunan Liege kenti ve çevresinde 3 gün süresince etkili olan yağışlar sebebiyle yaşanmış olan sel felaketinde 40’dan fazla şahıs yaşamını kaybetmişti.

Son Dakika Haberler