Aşırı etken mesane problemiyle ilgili bilinmesi ihtiyaç duyulan 6 detay

1.-Aşırı etken mesane nedir, niçin olur?
Mesane böbreklerden üretilen idrarı depolayan organdır. Kas yapıdan oluşur, kese şeklindedir ve ortalama 500 cc idrar depolayabilir. Aşırı etken mesane ise adından anlaşılabileceği şeklinde idrar kesesinin depolama fonksiyonlarında ortaya çıkan problemler sebebiyle normale nazaran daha çok emek harcaması olarak tanımlanabilir. Aşırı etken mesanenin şikayetleri sık idrara gitmek, ani idrara sıkışma hissi, wcye yetişemeden idrar kaçırma, gece idrara kalkmak şeklinde semptomların birkaçını barındırabilir.
2- Aşırı etken mesane risk faktörleri nedir?
Aşırı etken mesane sendromu için birkaç risk faktörü vardır: Yaşın artması, diyabet, genişlemiş prostat, idrar yolu enfeksiyonu, gebelik, doğum ve fazla kilo aşırı etken mesane riskini artırabilmektedir. Ek olarak bazı genetik faktörlerin, insanları aşırı etken mesaneye ve idrar tutamamaya karşı daha duyarlı hale getirmiş olduğu de ortaya çıkarılmıştır. Kısaca genetik faktörler de önemlidir. 3- Averaj wcye gitme süresi ne olmalı? Ne süre tehlikeli hal alır?
Normalde bir insanoğlunun idrara çıkma sıklığı gün süresince 4-8 kez içinde olmalıdır. Geceleri kalkıp birden fazla wcye gitmek ya da gün süresince 8 kezden daha çok idrara çıkma durumu idrar sıklığının normalden fazla bulunduğunu gösterir.
4- Sıhhatli bir mesaneye haiz olmak için neler yapılabilir?
Günde minimum 1,5-2 litre sıvı tüketilmeli. Gece uyumadan dört saat ilkin sıvı alımından kaçınılmalı, yatmadan ilkin mesane boşaltılmalı. Akşam saatlerinde sulu meyve ve sebze tüketiminden uzak durulmalı. Aşırı kafeinli, asitli, baharatlı yiyecek ve içecekler ile aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalı. Fizyolojik aktivite artırılmalı, kilo vermeyi destekleyecek şeklide dengeli ve tertipli beslenilmeli. Var ise sigara alışkanlığından vazgeçilmeli. Kronik kabızlık ve wcye çıkarken zorlanmanın önlenmesi için rejime lifli gıdalar eklenmeli.
5- Etken mesane iyi mi tedavi edilir?
Bu şikayetler topluluğunun tüm şikayetleri ortadan kaldıran tek bir tedavisi maalesef mümkün değil. Bundan dolayı hastanın şikayetlerinin başlanan tedaviden sonrasında takip edeni oldukça mühim şundan dolayı tedavi başarısı kişiden kişiye değişecektir. Hastalığın birden fazla tedavi yöntemi bulunur fakat hastadan ilk olarak yaşam tarzında değişimler yapması ile pelvik egzersiz alışkanlığı geliştirmesi istenir. Bunlara ek olarak ilaç tedavisi de uygulanabilir. Tüm bu tedavi şekillerinin sonuçsuz kalmış olduğu hastalarda mesane botoks uygulamaları ve sinir iletimini azaltan cerrahi müdahaleler tercih edilebilir. Bazı durumlarda mesanenin büyütülmesi de etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
6- Etken mesane problemi botoks ile tedavi edilebilir mi?
“Clostridium botulinum” adlı bakteriden elde edilmiş ve tıbbi bir protein olan botoks, dünyada ve Türkiye’de yalnızca kozmetik amaçlı değil, nöroloji ve üroloji şeklinde alanda da etkin bir tedavi yöntemi olarak tercih ediliyor. Günümüzde aşırı etken mesane sorununda da botoks mühim tedavi seçenekleri arasına girmiştir. Botoks, mesane kası içine enjekte edildiğinde o kas yada kas gruplarının sinirlerini geçici olarak dönem dışı bırakıp, istemsiz hareketleri ve aşırı kasılmayı ortadan kaldırır. Bu etkiyi, sinir uçlarında bulunan asetil kolin denilen maddenin salınımını durdurarak sağlar. İşlemin hastane şartlarında ve ameliyathanede yapılması önemlidir. Tedavi sonrası hastaların büyük çoğunluğunda idrara çıkma ve idrar kaçırma sorunları azalır ve bir çok süre tamamen iyileşme sağlanır. Bazı hastalarda işlem sonrası idrar yapmada güçlük yaşanabilir. Sadece bu geçici bir durumdur ve 10-14 gün içinde şikayetler tamamen ortadan kalkar. Etkinliği ise 6 ila 12 aya kadar devam eder. Bu tedaviden yarar gören hastalarda ilacın etkinliği geçtikten sonrasında yeniden enjeksiyonlar gerekebileceği bilinmeli.

Son Dakika Haberler