Aleksandria’da buruk bayram: Türk azınlığa bayram namazı engeli

Kurban Bayramı, Şimal Yunanistan’da, Selanik’e 50 kilometre mesafedeki İmathia bölgesinin 14 bin sözü geçen Aleksandria şehrinde yaşayan ortalama bin kadar Batı Trakyalı Türk için buruk geçti.
Seneler ilkin çalışmak için Batı Trakya’dan gidip Aleksandria’ya yerleşen, bir çok ziraat işçisi azınlık mensupları, hem Yunan devletinin mescitte ibadete izin vermemesi, hem de hava muhalefeti yüzünden bayram namazını kılamadılar. Yunan devleti, Aleksandria’daki mescitte bayram namazına izin vermezken yağan şiddetli yağmur ise bayram namazının açık alanda kılınmasına engel oldu. Özgürlük’e konuşan, Aleksandria’daki azınlık mensuplarının kurduğu “Dayanışma” derneğinin başkanı Hüseyin Hüseyinoğlu ile din görevlisi Musa Çolak, mescide izin verilmemesini ve şehirde bir Müslüman mezarlığının bulunmamasını şu şekilde anlattılar: SUDAN BAHANELER
“2008’de ‘Dayanışma’ adlı bir dernek kurduk. 2015’te ise derneğimizin yanı başlangıcında, Kuran kursunun da olacağı bir mescit açılması için başvurduk. Geçen sürede, yaptığımız 3 ayrı müracaat da “İkinci wc yok”, “Ses sistemi yerleştirilmesi için hususi izin lüzumlu” şeklinde sudan sebeplerle reddedildi. Her başvurumuza verilen ret sonucundaki gerekçeler doğrultusunda lüzumlu düzenlemeleri yapmamıza karşın, durum değişmedi. 2019’da Danıştay’a başvurduk. Davayı kazandık. Buna karşın, Eğitim ve Diyanet İşleri Bakanlığı gene de mescit için izin vermedi.”
BAYRAMDA ENGEL
Kurban Bayramı öncesi, bu kez, mescidin en fazla 53 şahıs kapasiteli olabileceği, bizim ise başvurumuzda 100 kişiden bahsettiğimiz nedeni öne sürülerek izin çıkmadı. Aleksandria’da Müslüman mezarlığı yok. Belediye sıcak bakıyor fakat devlet hiçbir şey yapmıyor. Soydaşlardan biri öldüğünde, cenazeyi yüzlerce kilometre uzaklıktaki Batı Trakya’ya göndermek zorundayız. Kimi zaman, nakil harcamalarını karşılayabilmek için kapı kapı dolaşıp para topluyoruz.” Hüseyinoğlu ve Çolak, haklı mücadelelerini sürdürmekte kesin olduklarını belirttiler. “AB üyesi Yunanistan’ın vatandaşlarıyız. Namaz kılacağımız bir mescidin olmaması, ölülerimizi gömeceğimiz bir mezarlığın olmaması ayıptır, günahtır” diye konuştular.
NAMAZ OLMADAN BAYRAM OLUR MU
Aleksandria doğumlu sera işçisi İbrahim Kozali, “Üzgünüz. Bayram Namazı kılmadan bayram olur mu? Mescidimizde namaz kılmamıza izin vermiyorlar. Bayram buruk geçti” dedi. Dört çocuk babası Kozali “Mezarlık için de o denli başvurduk, bir şey çıkmıyor” diye ekledi. Ailesi Dimetokalı (Didimotiho) yapınak işçisi ve 4 çocuk babası Ferit Hüseyinoğlu ise “Bayram namazını izin vermedikleri için 3 senedir mescitte kılamıyorduk. Açık alanda kılıyorduk. Bu yıl, hava şartları nedniyle açık havada da kılamadık. Üzgünüz” ifadesini kullandı.

Son Dakika Haberler