AİHM’den Atina’ya geri itme cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Avrupa Parlamentosu’nda geri itmelere değil Türkiye’nin ileri itmelerine bakılması icap ettiğini savunmasından iki gün sonrasında açıklamış olduğu sonucunda Atina’nın tezlerine ağır darbe vurdu. Mahkeme, 2014’te Göçmen taşıyan bir teknenin batması sonucu 11 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu bir vakada Yunanistan’ın bu kişileri kurtarmak için her şeyi yapmadığına, sonrasında fena muamelenin söz mevzusu olduğuna ve olayın aydınlatılmasına yönelik etkin soruşturma yürütülmediğine karar verdi.
SAVUNMALARI İŞE YARAMADI
Didim ile Yunanistan’a bağlı Cıvık Adası içinde 27 mülteciyi taşıyan balıkçı teknesinin batması, vaka esnasında teknede olan 13 Afgan, iki Suriyeli ve bir Filistinli ile ölenlerin yakınları tarafınca AİHM’e taşındı. Davacılar, Yunan sahil güvenlik botunun göçmenleri Türkiye’ye geri itme amacıyla yüksek hızla seyrettiği ve bunun teknenin batmasına yol açmış olduğu suçlamasında bulundular. Yunan makamları ise sahil güvenlik botunun mültecileri kurtarmak amacıyla gönderildiğini, teknenin, Cıvık Adası’na doğru çekilirken göçmenler arasındaki ürkü ve ani hareketler sebebiyle batmış olduğu tezini işledi. SONRA DA ÇIPLAK ARAMA YAPILMIŞ
AİHM yapmış olduğu değerlendirme sonucunda Yunan yetkililerin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2’nci maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkının korunması için kendilerine yönelik makul olarak nitelendirilebilecek beklentileri karşılayacak her şeyi yapmadıklarına karar verdi. Olayın aydınlatılması için Yunan makamların etkili bir soruşturma yürütmediği de kararda vurgu meydana getirilen unsurlar içinde yer aldı. Tekne battıktan sonrasında kurtarılanlara, başka insanların içinde çıplak arama yapılması da AİHM tarafınca fena işlem olarak değerlendirildi. Yunanistan, AİHM sonucu gereği davacılara toplam 330 bin Euro (5 milyon 268 bin TL) tazminat ödeyecek.
Kaynak: Özgürlük / Itimat Özalp

Son Dakika Haberler